Spanguolės – pelkingų, drėgnų vietų augalas. Per pastaruosius keletą dešimtmečių natūraliai augančių spanguolynų labai sumažėjo. Kaip spanguolyną įsiveisti sode?

Spanguolėms parinkite gerai saulės apšviestą sodo vietą. Geriausiai auga rūgščiame dirvožemyje, lengvai praleidžiančiame orą ir vandenį. Geriausiai tinka aukštapelkių rūgščios (pH ne didesnis kaip 5, 5) ir mažai susiskaidžiusios durpės. Jų sluoksnis turėtų būti 30-50 cm. Sumaišytos su smėliu spanguolės gali augti ir žemapelkių juodosiose durpėse.

Daugelis mano, kad spanguolėms reikia šlapios, įmirkstančios vietos. Atvirkščiai, kultūrinės spanguolės turi būti saugomos nuo įmirkimo ir drėgmės joms reikia ne daugiau, nei kitiems sodo augalams.

 

Lengviau prižiūrėti ilgą ir siaurą spanguolyną. Tada galėsite patogiai skinti uogas ar ravėti. Ruošiant plotą spanguolynui – būtina išnaikinti bet kokią augaliją. Viršutinis dirvožemio sluoksnis nuimamas 10-30 cm su augalų šaknimis, šakniastiebiais ir nesudygusiomis sėklomis. Svarbu, kad, prieš plotą užsodinant spanguolėmis, jis būtų visai švarus, be piktžolių. Jokiu būdu durpių nepilkite ant polietileninės plėvelės.

Prieš sodinimą ant durpių užpilamas apie 10 cm storio smėlio sluoksnis. Jis pagerina vandens filtraciją, oro cirkuliaciją šaknų zonoje, sumažina temperatūros svyravimus dirvos paviršiuje, augalų iškilnojimą žiemą, mažiau auga piktžolės. Geriausiai tinka smėlio mišinys, kuriame yra 8 dalys rupaus ir 2 dalys smulkaus smėlio be akmenų ir molio dalelių. Smėlį lengviau paskleisti vėlai rudenį ar žiemą ant išlygintų sušalusių durpių.

Vietą spanguolynui pasiruošti reikia rudenį, o pavasarį sodinti augalus. Geriausia tinka daigyne išauginti vienerių, dvejų metų kereliai su tvirtomis ir tankiomis šaknimis. Į 1 kv. m pasodinama apie 10 augalų ir gerai palaistoma. Vėliau laistyti reikia tik tiek, kad dirva būtų drėgna. Prigyja per 7-10 dienų ir ima auginti ilgus vegetatyvinius ūglius.

Jei spanguolynas nedera, greičiausiai netinkamas pH. Tokiu atveju reikia naudoti sieros miltelius (50 g – 1 kv. m) arba specialų preparatą “Lower 7″. Pirmą kartą tręšti spanguolyną reiktų tik antraisiais metais. Puikiai tinka šilauogėms skirtos trąšos, kuriose nėra kalio chlorido. Nustatyta, kad trąšų perteklius, ypač azotinių, kenkia šaknims. Tręšti reikia pavasarį arba vasaros pradžioje labai praskiestomis tirpiomis trąšomis.